Keramzyt- gdzie i w jaki sposób można go zastosować?

Wykorzystanie w ogrodzie, a może raczej możliwość użycia keramzytu podczas realizowania prac budowlanych? Okazuje się, że kruszywo to ma naprawdę wiele zastosowań. Materiał ten może przyjmować formę klasyczną lub też impregnowaną, może też mieć różną frakcję, a także w różny sposób może wyglądać jego transport- zarówno w formie workowanej jak i sypkiej. Wszystko zależy więc od tego, jakiego typu projekt chcemy zrealizować z użyciem tego kruszywa.

Co wyróżnia keramzyt i co przemawia za jego stosowaniem?

Do cech charakterystycznych tego kruszywa należy przede wszystkim jego niewielki ciężar. Powstaje on podczas procesu wypalania złóż gliny ilastej w piecach, w których temperatura przekracza tysiąc stopni. Dzięki temu procesowi materiał ten staje się lekki, porowaty, napowietrzony i przyjmuje formę kulek o różnej wielkości w charakterystycznym, czekoladowym odcieniu brązu.

Kruszywo keramzytowe jest materiałem niepalnym, obojętnym biologicznie, które doskonale pełni formę izolatora. Materiał ten wykazuje też zdolność dużego kapilarnego podciągania wilgoci. Jednocześnie, jest odporny na działanie pary wodnej i wilgoci i w żaden sposób nie niszczeje pod wpływem wody. Również z tego względu kruszywo keramzytowe może być używane wielokrotnie i na różne sposoby.

Jak wykorzystać keramzyt w praktyce? Do czego go użyć?

Pierwszym, jednym z popularniejszych zastosowań keramzytu jest wykorzystanie go w ogrodnictwie. Może on posłużyć do wykonywania całych warstw drenujących teren pod uprawę roślin. W takiej roli materiał ten będzie poprawiał strukturę gleby i pomagał w odprowadzaniu nadmiaru wilgoci, która przyczynia się do procesu gnicia korzeni. Keramzyt może być stosowany na glebach ciężkich, które są mało przepuszczalne po to, aby poprawić ich strukturę w szczególności wtedy, kiedy chcemy dostosować glebę do konkretnych roślin o określonych wymaganiach.

Innym, równie popularnym zastosowaniem keramzytu jest wykorzystanie go w budownictwie. Keramzyt geotechniczny można w takim przypadku zamówić w większej ilości ze strony https://leca.pl/produkty/geotechnika/lecar-keramzyt-geotechniczny-810-20-rx/. Keramzyt może służyć do wykonywania ociepleń ścian, stropów, a nawet podpiwniczeń, czyli miejsc, które znajdują się poniżej linii gruntu. Można wykonać z jego wykorzystaniem posadzki osadzane bezpośrednio na gruncie, a także betony, które będą miały znacznie lżejszą formę. Kruszywo to można zastosować wszędzie tam, gdzie zależy nam na tym, aby stropy nie były zbyt mocno obciążone.